Dobrovoľníci Upracme Slovensko vyzbierali v roku 2020 viac ako 65 ton odpadu

Chceli by sme zo srdca poďakovať všetkým dobrovoľníkom, organizátorom, partnerom a podporovateľom, ktorým záleží na čistom Slovensku. Rok 2020 so sebou priniesol veľa dobrých správ, s ktorými by sme sa radi s vami podelili. 🍀🌳♻️

💪 Prvou dobrou správou uplnynulého roka je, že spoločnosť Gambrinus prestala ponúkať pivo v PET fľašiach, čo znížilo produkciu plastov na Slovensku až o 150 ton ročne. Taktiež vďaka Gambrinusu sme mohli podporiť rôzne občianske združenia či jednotlivcov rukavicami, vreciami, kliešťami a dezifenkciou. Dokonca 5 výhercov bolo odmenených zásobou piva v skle na svoje upratovanie (samozrejme iba pre účastníkov 18+).

💪 V rámci Dňa Zeme sme sa spoločne s ďalšími účastníkmi po celom svete zapojili do tzv. „Digitálneho upratovania“, kedy sme si urobili poriadok vo svojich e-mailových schránkach, či vymazali nepotrebné dokumenty, fotky a videá, ktorých skladovanie má nemalé nároky na spotrebu energie.

💪 V prvej polovici roka sme zorganizovali upratovaciu výzvu a mohli sme vďaka spoločnostiam Gambrinus a dm drogerie markt Slovensko potešiť 30-tich z vás pivnými a eko balíčkami. Zapojilo sa do nej okolo 100 dobrovoľníkov a vyzbierali cez 3 tony odpadu.

💪 Cez leto sme v spolupráci s TrashOut vyhlásili mapovaciu výzvu. Počas nej ste nahlásili 201 čiernych skládok, pričom ku koncu septembra bolo 37% z nich aktualizovaných ako vyčistené. Ceny do súťaže venovali Gambrinus, Abraka, WakiVaky, ManaRoots Honest Lemonades , TIERRA VERDE s. r. o. a Recyklátor.

💪 V septembri sa uskutočnil v poradí tretí ročník Svetového čistiaceho dňa. Tejto obľúbenej iniciatívy sa po celom svete napriek pandémii zúčastnilo okolo 11 miliónov dobrovoľníkov zo 165 krajín. U nás sa zapojilo viac ako 4 500 dobrovoľníkov v 120 lokalitách, ktorí vyzbierali približne 60 ton odpadu. Organizátormi upratovaní boli: 22 základných a stredných škôl, 22 občianskych združení, 12 obcí, 18 jednotlivcov, 9 firiem a 13 rôznych ďalších zoskupení. Viac informácií o Svetovom čistiacom dni a nájdete na našom webe https://upracme.sk/aktuality/.

💪 Prebehol už tretí ročník interaktívnej konferencie o živote bez odpadu Slovakia Going Zero Waste, ktorý sa z dôvodu protiepidemiologických opatrení konal v online priestore. Opäť na nej vystúpilo mnoho zaujímavých rečníkov a mohli sme si vypočuť napr. prednášky o cirkulárnych inováciách či ako obec Košeca úspešne monitoruje množstvo vytvoreného a odvezeného odpadu svojich obyvateľov.

💪 Poslednou no nemenej dôležitou správou je, že sa nám podarilo nájsť skladové priestory, čo nám zjednoduchší prípravu a odosielanie pomôcok a výhier pre vás dobrovoľníkov.

Tešíme sa na výzvy roka 2021 a veríme, že sa nám spoločne podarí mať to tu na Slovensku ešte krajšie.