Svetový čistiaci deň 2020: Dobrovoľníci po celom svete (a Slovensku) sa už tretí raz spojili a zbierali odpadky

Milióny ľudí zo 158 krajín sa rozhodli zapojiť do najväčšej upratovacej udalosti roku 2020, pričom ďalších 16 krajín muselo odložiť na pár týždňov svoje aktivity kvôli pandémii nového koronavírusu alebo z dôvodu nepriaznivého počasia.

„World Cleanup Day (Svetový čistiaci deň) 2020 ukázal, aké silné vie byť spojenie jednotlivcov a skupín za čistú a zdravú planétu. Hlavným ťahúňom za Svetovým čistiacim dňom je celosvetová sieť zanietených lídrov a tímov konajúcich spoločne v rámci hnutia Let’s Do It World. To je duša, mozog a srdce Svetového čistiaceho dňa“, povedala Heidi Solba, prezidentka Let’s Do It World Network.

Do medzinárodnej iniciatívy sa zapojili aj svetoví lídri. Monacký princ Albert s rodinou upratali ulice Monaka. V Belgicku sa premiérka Sophie Wilmes pridala k upratovaniu v Rhode-Saint-Genese. Prezidentka Estónska, Kersti Kaljulaid a estónsky premiér, Jüri Ratas venovali svoj čas zbieraniu cigaretových ohorkov vo verejných parkoch. Mnoho environmentálních hnutí, napr. hnutie Earth Day (Deň Zeme) a Friday’s For Future, či aktivisti ako Greta Thurnberg tiež participovali na Svetovom čistiacom dni.

Upracme Slovensko

Od roku 2018 pôsobí občianske združenie Upracme Slovensko v medzinárodnom hnutí Let's Do It World, vďaka čomu sa stalo oficiálnym organizátorom a koordinátorom Svetového čistiaceho dňa na Slovensku. Počas uplynulých ročníkov upratovaní spojilo sily viac ako 9000 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali dokopy približne 150 ton odpadu v 131 lokalitách Slovenska. Väčšina tohtoročných upratovaní k Svetovému čistiacemu dňu je síce úspešne za nami, ale zber dát stále prebieha. Celonárodné dáta hovoria nasledovné - počet lokalít stúpol oproti minulým ročníkom na takmer 120. Zapojilo sa približne 3 500 dobrovoľníkov, pričom vyzbieraných bolo okolo 60 ton. Lokálne čistenia organizovali jednotlivci, občianske združenia, obce, firmy či školy. Pred upratovaním sme spolu s organizáciou TrashOut organizovali výzvu v mapovaní skládok cez ich aplikáciu. Od augusta bolo takto označených 201 skládok, z čoho ku koncu septembra po upratovaní bolo 37% z nich aktualizovaných ako vyčistené. Upracme Slovensko taktiež pripravuje obšírnejšiu záverečnú správu z celého Slovenska, kde budú detailnejšie informácie ohľadom jednotlivých upratovaní (organizátori, miesta, počty účastníkov a pod.) a bude zverejnená na tejto webovej stránke.

Keďže problém znečistenej prírody iba zbieraním odpadkov nevyriešime, musíme sa snažiť vytvoriť dobre fungujúci systém, v ktorom je odpad braný ako zdroj. Musíme viac recyklovať, prejsť na princíp obehového hospodárstva a vzdelávať spoločnosť. Postupne sa jednotlivé kroky aplikujú už aj na Slovensku. Počas upratovania v bratislavskej Petržalke si mohli dobrovoľníci vypočuť prednášku od Igora Hanečáka z platformy Recyklátor o tom, ako môžu zdanlivo nepotrebný odpad premeniť na funkčné produkty. V rámci udalosti pri Štrkoveckom jazere tanečné divadlo Dancy Shake za prítomnosti rozprávkových bytostí hravou formou vysvetľovali deťom problematiku odpadov.

Ďakujeme

Chceme sa poďakovať spoločnosti Gambrinus, ktorá je naším generálnym partnerom a mohli sme vďaka nej rozšíriť povedomie o upratovacích podujatiach, zabezpečiť množstvo pomôcok v mestách a obciach: Bežovce, Veľká Ida, Borinka, Svit, Hlohovec, Bardejov, Humenné, Rudník, Dunajská Streda, Bojnice, Košice (2x) , Veľké Ripňany, Trnava, Bratislava (4x), Martin (2x), Prešov, Banská Bystrica, Hamuliakovo, Trenčín. Taktiež Gambrinusu ďakujeme za zabezpečenie piva v Rudníku, Bojniciach, Dunajskej Strede, Hamuliakove, Bratislave a Martine, pričom v posledných dvoch mestách nám zabezpečil aj občerstvenie.

 • Mestu Bratislava ďakujeme za záštitu primátora nad akciou.
 • Spoločnosti OLO ďakujeme za zabezpečenie kontajnerov a zberných nádob na separovaný odpad a likvidáciu vyzbieraného odpadu.
 • Ďakujeme beautiful people za video z upratovania..
 • Firmám Legrand Marine (500ks) a pisto-stav (200ks) ďakujeme za pevné rukavice.
 • Nadácii Pontis ďakujeme za zabezpečenie množstva pomôcok (aj na ďalší rok) pre Turiec.
 • Mestu Martin ďakujeme za mediálnu podporu pri šírení povedomia o udalosti.
 • Požičovni vozíkov - Petržalka ďakujeme za požičanie prívesného vozíka na zvážanie odpadu v Bratislave.
 • Michalovi Tavelovi s kamarátmi ďakujeme za zabezpečenie štvorkolky s prívesným vozíkom na zvážanie odpadu v Martine.
 • Organizácii TrashOut, ktorá nám poskytuje dáta o skládkach nahlásených cez ich aplikáciu a pravidelne spolu organizujeme mapovacie výzvy.

Ďakujeme médiám, ktoré nám poskytli priestor:

 • Portál Nasebio-eko.sk, portál domesta.sk, Radio Rebecca, Rádio FM, rádio RTVS Košice, Rádio Jemné, televízia RTVS,
 • Iniciatíve Vezmi si ma, cez ktorú sa do Svetového čistiaceho dňa zapojili mestá Holíč, Michalovce, Vráble, Dubnica nad Váhom, Trnava, Trenčianske Teplice, Turzovka, Vranov nad Topľou, Veľký Krtíš, Čaradice, Jelšava, Krompachy, Poprad, Kurimany a Snina, ktoré spoločne vyzbierali až dve tony odpadu.