Zorganizuj upratovanie vo svojej obci

Či už ťa nahnevala hromádka odpadkov o dve ulice vedľa, alebo si kolegov v práci presvedčil/-a, že odpratať tie pneumatiky pri rybníku by bol fajn teambuilding, máme veľkú radosť, že chceš Slovensko čisté!

Neustále hľadáme jednotlivcov, firmy, školy, ochotné obce, jednoducho ľudí, ktorí sa neboja práce a záleží im na Slovensku bez odpadkov na miestach, kde nemajú čo robiť. Je pritom úplne jedno, či s organizáciou upratovaní nemáš žiadne skúsenosti, alebo upratovania organizuješ pravidelne. Si na správnej adrese a chceme o tebe / vás vedieť. Upracme Slovensko vzniklo, aby slovenská upratovacia komunita rástla a ťahala za jeden povraz.

S parťákom to ide lepšie

A s celým tímom nadšených ľudí ešte lepšie! Ako pomáhame organizátorom?

 • Začali sme budovať databázu upratovaní na Slovensku. Aktívne na ňu odkazujeme verejnosť, preto v nej tvoje upratovanie nesmie chýbať 🙂
 • Sme súčasťou iniciatívy "Let's Do It! World", ktorá má zastúpenie vo väčšine krajín sveta. Postupne budujeme komunitu dobrovoľníkov, ktorých pre dobrú vec netreba prehovárať.
 • Stále sa učíme a "know-how", ktoré už máme, veľmi radi zdieľame s organizátormi. Radi odpovedáme na otázky súvisiace s organizovaním upratovania. Sme dostupní najmä na maili info@upracme.sk a Facebooku.
 • Aby si sa mohol/-la naplno sústrediť na plánovanie samotného upratovania, vytvárame materiály, bez ktorého sa žiadne upratovanie nezaobíde. Nechýbajú plagáty, ktoré si vieš ľahko prispôsobiť alebo prezenčná listina pripravená na šetrnú tlač.
 • Vďaka partnerom vieme mnohokrát pomôcť aj materiálne, napríklad s ochrannými pomôckami.
 • Z veľkých upratovacích akcií (Svetový čistiaci deň, jarné upratovanie) budeme robiť súhrnné správy. Nielenže sa ich výsledkami môžete pochváliť, ale sú aj skvelou motiváciou do ďalších upratovaní.
 • V neposlednom rade edukujeme verejnosť o problémoch s odpadkami a ich prevencii. Najspokojnejší budeme vtedy, keď upratovacie akcie nebudú vôbec potrebné.

Zaregistruj svoje upratovanie

Nenechaj sa odradiť dátumom Svetového čistiaceho dňa. Jeho význam je najmä symbolický. Ak už teraz vieš, že 18. september ti nevyhovuje, bez problémov môžete upratovať o týždeň neskôr. Alebo hocikedy počas roka. Zaujímajú nás aj súkromné upratovania, na ktoré nie je pozvaná verejnosť - napr. firemné alebo školské. Budeme mať lepší prehľad o množstve vyzbieraných odpadkov na Slovensku a viac upratovaní priláka viac ľudí.

Tak poďme na to:

 1. Ak ho zatiaľ nemáš, vytvor si u nás profil dobrovoľníka. (kliknutím na tlačidlo nižšie)
 2. Prihlás sa a vytvor nové upratovanie. Vďaka tomu ho v našom zozname upratovaní uvidí každý návštevník. Neobjaví sa tam však okamžite, každé upratovanie kontrolujeme, čo zvyčajne trvá max. 48 hodín.
 3. Ak je tvoje upratovanie verejné a používaš Facebook, vytvor mu udalosť a popozývaj svojich známych. V sekcii Na stiahnutie nájdeš šablónu Facebook coveru.
 4. Vyves v okolí zopár plagátov. Na tento účel sme pre teba pripravili šablónu, ktorú takisto nájdeš v sekcii Na stiahnutie.
 5. Prečítaj si Wiki, kde môžeš nájsť užitočné informácie o organizácii upratovania.
 6. S akýmikoľvek otázkami a požiadavkami sa obráť na nás cez info@upracme.sk alebo Facebook.