Ako zorganizovať upratovanie

1. Urči miesto upratovania

Začni vytipovaním znečistených miest a naplánovaním trasy upratovania. Odporúčame platformu TrashOut, ktorá prehľadne mapuje čierne skládky a pomôže ti tak vytvoriť si obraz, kde je vhodné túto akciu zorganizovať. TrashOut zároveň zbiera dáta o skládkach a ich likvidácií. Informuje tiež kompetentných a tí sa nemôžu tváriť, že o danom probléme nevedia.

Už v tejto fáze je vhodné osloviť miestny úrad a overiť, kto je vlastníkom zamýšľaného miesta upratovania. V prípade súkromných pozemkov budeš potrebovať povolenie od vlastníka.

Na Slovensku vzniká pri zhromažďovaní občanov oznamovacia povinnosť miestnemu úradu. Určite ju neignoruj. Je to dobrá príležitosť zároveň požiadať obec o pomoc s odvozom odpadu alebo s poskytnutím pomôcok na upratovanie.

Aplikácia TrashOut

2. Zabezpeč odvoz odpadu a upratovacie pomôcky

Bez odvozu vyzbieraného odpadu sa žiadne upratovanie nezaobíde. Začni oslovením obce, možno sami ponúknu pomoc s odvozom odpadu. Ak to nevyjde, zostáva osloviť priamo firmu, ktorá rieši odpadové hospodárstvo v danej oblasti. Kontakt na ňu by ti mala poskytnúť obec.

Treba tiež myslieť na pomôcky pre dobrovoľníkov, ktorí prídu na upratovanie. Ak nepomôže mesto, môžeš požiadať dobrovoľníkov, aby si so sebou priniesli rukavice a vrecia. V prípade väčších upratovaní sa vám posnažíme materiálne pomôcť, napíš nám. Nezabudni na pitný režim a občerstvenie. Ak nenájdeš lokálneho sponzora, pripomeň dobrovoľníkom, aby si priniesli vlastné.

Upratovania pod záštitou Upracme Slovensko sú striktne apolitické a nechceme, aby si na činnosti aktivistov a dobrovoľníkov robil kampaň nejaký politik alebo politická strana. Prosíme, rešpektujte to.

3. Daj o upratovaní vedieť svojmu okoliu

Potenciálni dobrovoľníci potrebujú vedieť, čo, kedy a kde sa bude diať. Ako základ sa nám osvedčila udalosť na Facebooku. Prečo?

  • Prehľadne informuje o dátume, mieste a detailoch upratovania.
  • Umožňuje ti efektívne komunikovať s účastníkmi. Kedykoľvek pridáš do udalosti nový príspevok, účastníkom príde notifikácia.
  • Účastníkom pošle pripomienku, že sa blíži dátum upratovania.
  • Facebook informuje priateľov účastníkov o tom, že sa rozhodli, zapojiť do upratovania. T.j. každý nový účastník má potenciál rozšíriť udalosť medzi ďalších ľudí.

Keď vytvoríš upratovaciu udalosť na Facebooku, zaregistruj ju aj na našej stránke v sekcii upratovania a zaradíš ju tak do zoznamu upratovaní, ktorý je prístupný verejnosti. Zvýšiš tak povedomie o udalosti a tiež pomôžeš zvýšiť účasť dobrovoľníkov.

Aj keď sa snažíme predchádzať produkovaniu odpadu, keď ide o dobrú vec, odporúčame vylepiť aspoň zopár plagátov. Nie všetci fandia sociálnym sieťam alebo internetu všeobecne. Navyše nemusíš vytvárať vlastný plagát. V sekcii Na stiahnutie nájdeš ľahko prispôsobiteľnú šablónu.

Za zváženie stojí aj oslovenie miestneho rozhlasu či regionálnych novín.

4. Uisti sa, že každý dobrovoľník vie, čo má robiť

V deň "D" by mal vedúci upratovania rozdať posledné pokyny, resp. povedať dôležité informácie. Dobrovoľníci potrebujú vedieť:

  • Ako dlho sa bude upratovať?
  • Aká je trasa upratovania? Ak je trás viacero, kde sa nakoniec stretnete?
  • Majú odpad triediť? Ak áno, ako?
  • Čo s plnými vreciami? Bude ich niekto pozdĺž trasy zvážať alebo ich treba prenášať na určité miesta?
  • Inštrukcie ohľadom pomôcok na upratovanie. Je potrebné si vziať viacero vriec do zásoby alebo budú vrecia vždy poruke?
  • Je pre dobrovoľníkov pripravené nejaké občerstvenie? Kedy a kde?

5. Povedz to ďalej

Nie je nad to sa po skončení celej akcie pochváliť fotkami, ako ste pomohli vyčistiť svoje okolie. Do budúcna nimi vieš prilákať ešte väčšie množstvo dobrovoľníkov a čo je najdôležitejšie - šíriť povedomie o tomto probléme.

Takisto pre nás je dôležité mať prehľad o priebehu upratovaní naprieč celým Slovenskom. Preto máme na teba pár prosieb:

  1. Aktualizuj stav skládky v platforme TrashOut.
  2. Vyplň náš dotazník s niekoľkými otázkami o zrealizovanom upratovaní.
  3. Fotky alebo storky z upratovania označ @upracmeslovensko #upracmeslovensko.
  4. Nahraj aspoň zopár fotiek z upratovania aj na naše úložisko. Fotky daj na svojom počítači do nového priečinka s názvom v tvare RRRRMMDD_Obec (napr. "20210918_Ziar nad Hronom") a celý tento priečinok nahraj na úložisko.

Na záver prajeme veľa šťastia pri organizácii upratovania. Ak máš akékoľvek otázky, kontaktuj nás e-mailom alebo nám napíš na Facebooku.upracmeslovensko_fotky2021